Tunika odkryciem czasów starożytnych

Tunika to fantastyczna alternatywa dla bardziej oczywistej sukienki. Co ciekawe tunika nie jest odkryciem naszych czasów lecz wywodzi się już z czasów starożytności. To starożytni Rzymianie jako pierwsi odkryli, że swobodny, nie krepujący ruchów strój jest idealnym rozwiązaniem na słoneczne i ciepłe dni.

Tunika starożytnych Rzymian

Klastyczny strój starożytnych Rzymian składał się z okrycia wierzchniego, tak zwanej togi oraz właśnie tuniki. Tunika przeciętnego obywatela starożytnego Rzymu miała kolor biały lub kremowy, natomiast tunika mieszkańca Rzymu znajdującego się wyżej w hierarchii społecznej zawierała dodatkowe zdobione elementy, w tym barwne pasy lub hafty. Natomiast tunika najniższej klasy społecznej zazwyczaj nie posiadała rękawów i była strojem tanim i wygodnym, nie krępującym ruchów podczas ciężkiej fizycznej pracy.

Tunika rzymska wykonana była z oddychających materiałów, w tym wełny, płótna lub lnu. Co zabawne w początkowym okresie mody na tuniki, obecność rękawów lub długość do kostki była zarezerwowana głównie dla kobiet, a noszenie tego typu kroju przez mężczyzn traktowane było mało poważnie.  

Renesans tuniki

Przez kolejne tysiąclecia zmieniała się moda w zakresie stosowanych krojów i materiałów, lecz przewiewny i wygodny stój zawsze sprawdzał się w upalne dni. W obecnych czasach powróciła moda na tuniki, jako alternatywy dla sukienki. Współczesne tuniki mogą mieć charakter bardzo formalny i oficjalny, bardziej sportowy a nawet plażowy. 

A więc jak wybrać tunikę plażową?

Idealna współczesna tunika plażowa, wzorem starożytnych Rzymian, powinna mieć luźny krój i być wykonana z przewiewnych, oddychających materiałów. Może posiadać krótkie lub długie rękawy, które osłonią przedramiona i ramiona przed zbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym. Współczesna tunika plażowa to nie tylko przewiewne okrycie ciała ale również element plażowej stylizacji, która może być uzupełniona o delikatne sandałki, bardziej dostojne buty na koturnie lub nawet klapki. Oczywiście uzupełnienie plażowej stylizacji stanowią okulary przeciwsłoneczne.