Błogosławieństwo pary młodej: jak to wygląda?

Zwyczaj błogosławieństwa jest bardzo ważny z punktu widzenia polskiej tradycji. Jak powinno się ono odbywać i co warto wziąć pod uwagę? Jak je zaplanować? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.

Błogosławieństwo młodej pary – jak to przygotować?

Według tradycji błogosławieństwo młodej pary powinno się odbywać w domu panny młodej. Warto w tym celu dobrze zorganizować czas oraz rozłożyć wszystkie konieczne czynności, aby zaraz po przyjeździe pana młodego oraz krótkim powitaniu można było rozpocząć błogosławieństwo. W tym celu warto przygotować biały obrus, mały krzyżyk pasyjny, wodę święconą oraz kropidło i Pismo Święte. Aby cała uroczystość miała jeszcze bardziej podniosły charakter, na stole może również pojawić się obraz ślubny pary młodej lub wizerunek patrona, który jest im szczególnie bliski, świece chrzcielne, wiązanka i wianek.

Obrzęd błogosławieństwa – co i jak?

Sam obrzęd błogosławieństwa powinien rozpocząć się od znaku krzyża świętego oraz prośby młodych do rodziców o błogosławieństwo. W kolejnym kroku może zostać odczytany fragment Biblii – np. z Ewangelii według św. Jana J15, 9-12 albo inny, pasujący do okoliczności fragment wcześniej wybrany przez parę młodą. Po czytaniu młodzi klękają przed rodzicami, a oni wypowiadają przed nimi słowa błogosławieństwa odwołujące się również do wdzięczności do Boga. Następnie rodzice czynią znak krzyża na czołach dzieci. Później może nastąpić pobłogosławienie wianka, wiązanki ślubnej i wszystkich zebranych wodą święconą oraz ucałowanie krzyża. Po zakończeniu modlitwy wszyscy wyruszają w stronę kościoła.

Zwyczaj błogosławieństwa – czy warto?

Wielu księży podkreśla, że błogosławieństwo rodziców jest bardzo ważne z uwagi na ich władzę rodzicielską. Wydarzenie to może na długo pozostać w pamięci młodych. Podczas błogosławieństwa nie tylko w oku panny młodej może zakręcić się łezka, ale warto skorzystać z tej pięknej tradycji i ją kultywować. Prośba Boga o pomoc młodej rodzinie, która za chwilę zostanie założona jest ważna i scala miłość pomiędzy młodymi a ich rodzicami. Pokazuje również młodym, że ich rodzice chcą wspierać ich i dobrze im życzą.