Jak nie dać się oszukać podczas zakupu złotego pierścionka zaręczynowego?
Tak jak większość materiałów szlachetnych złoto bardzo często jest podrabiane i sprzedawane „w promocyjnej cenie”. Wiele osób, chcąc kupić swojej drugiej połówce pierścionek zaręczynowy ponad swój budżet, często pada ofiarą takiego oszustwa. Dlatego zakupu złotej biżuterii trzeba dokonywać niezwykle ostrożnie i upewnić się, że złoto na pewno jest złotem, a nie przypominającym je materiałem. Czym wyróżniają się prawdziwe złote pierścionki zaręczynowe? Jak rozpoznać podróbki?
Kilka słów o tanich zamiennikach złota
Najczęściej stosowanym przez oszustów materiałem imitującym złoto jest tombak. To połączenie miedzi i cynku, jeśli dobrze się je przetopi, jest prawie niemożliwe do odróżnienia od złota gołym okiem. Szczególnie łatwo stworzyć podróbkę złotego pierścionka zaręczynowego, który poza swoimi niewielkimi rozmiarami skupia uwagę kupującego przede wszystkim na wyprofilowanym kamieniu szlachetnym. W takim razie jak odróżnić tombak od prawdziwego złotego pierścionka zaręczynowego?
Szybkie i sprawdzone testy autentyczności
Pierwszym co trzeba zrobić przed zakupem jest sprawdzenie próby złota. Powinna ona być wygrawerowana w postaci trzech cyfr w mało widocznym miejscu pierścionka. W Internecie można bardzo łatwo znaleźć wszystkie informacje o danej próbie. Tym, co może pozwolić na bezpośrednie przekonanie się o autentyczności złota jest zwyczajny magnes. Złoto nie ma właściwości magnetycznych, więc jeśli magnes nie przyciągnie zakupionego pierścionka, to można mieć pewność, że jest on wykonany z prawdziwego złota. Cechą rozpoznawczą biżuterii z tombaku są też częste przebarwienia. Złoto nie ma prawa stracić swojego koloru nawet po upływie setek lat, dlatego widząc jakiekolwiek ubytki koloru, można podejrzewać, że ma się do czynienia z podróbką. Dla miłośników innowacyjnych rozwiązań istnieje również aplikacja mobilna, która skutecznie rozróżnia dźwięki wydawane przez złotą biżuterię i jej podróbki.
Należy jednak pamiętać, że tak jak pozytywny wynik testu pozwala na rozpoznanie autentyczności złota, tak jego niezaliczenie nie musi koniecznie oznaczać, że ma się do czynienia z fałszywką. Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości co do wykonania złotej biżuterii, trzeba udać się z nią do jubilera, który sprawdzi, czy faktycznie jest ona ze złota.